TPAO, Karaisalı’da petrol arayacak

TPAO, 95 milyon TL yatırımla Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan ruhsatlı sahada 10 adet sondaj kuyusu açarak petrol arayacak.

Adana’nın Karaisalı ilçesi sınırları içinde 10 adet sondaj kuyusu açılarak petrol aranacak.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Adana İli, Karaisalı İlçesinde T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (MAPEG) alınmış 716 hektarlık İR/TPO/K/724 ruhsat numaralı alanda 10 adet petrol arama ve üretim kuyusu açılacak. Projenin değeri 95 milyon lira olarak hesaplanıyor.

Proje kapsamında Rotary (Döner) Sondaj yöntemi uygulanacak olup sıra ile açılacak sondaj kuyularında en fazla 2500 metreye kadar inilmesi planlanıyor. Arama çalışmaları sonucunda petrol veya gaz bulunması durumunda kuyu üretime geçirilecek. Arazi hazırlık aşamasında 25 kişinin ve petrol arama faaliyetleri sırasında 50 kişinin çalışması planlanıyor.

Arama işlemlerinde petrol tespit edilmesi durumunda petrolün çıkarılması işlemlerine başlanacak. Çıkarılan petrol, boru hatları ile toplama istasyonlarındaki büyük tanklara, buradan da rafinerilere taşınacak. Ham petrol, rafinerilerde çeşitli petrol ürünlerine (likit gaz, benzin, motorin, gazyağı, fuel-oil, asfalt, madeni yağ vb.) dönüştürülecek ve akaryakıt istasyonları kanalıyla da tüketicinin hizmetine sunulacak.

330 total views, 1 views today

Bir cevap yazın