Salbaş’ın ileri gelen ismi o yazar tarafından kaleme alındı

Güven ÖZGÜL/KARAİSALI, (SHA)-

Karaisalıhaber.net sitesi yazarı emekli okul müdürü Ziya Polat, Karaisalı bölgesine önemli hizmetleri olmuş isimleri köşesine taşımaya devam ediyor.

Bugüne kadar, “Karaisalı’nın köşe taşları” başlıklı tam 9 yazı kaleme alan Polat, son yazısında ise Salbaş’a önemli hizmetleri olan Salbaş Belde Başkanı Bahattin Develi ve yazarımız Davut Develi’nin babası Yusuf Develi’yi kaleme aldı.

Polat, yazısında, Salbaş’ta halı yıkama işletmeciliği yapan Osman Tunçöz’den aldığı bilgileri kaynak göstererek merhum Develi için, “Medeni cesareti ve özgüveni, ailesinden almış olduğu islami terbiye ile şekillenen ve çevresinde kararlı, sempatik ve tutarlı kişiliği kendisini herzaman ön saflara çıkarmıştır. Hayatı; deneyim, tecrübe yardım ve girişimci kişiliği ile yorumlayan Yusuf Develi ağabeyimiz; alaylı, Genel tanımıyla “alaylı” belirli konuda mektep eğitimini görmeden kendini yetiştirmiş kimselere yakıştırılan tabir olarak  karşımıza çıkıyor” yorumunda bulundu.

Polat, merhum Yusuf Develi ile ilgili şunları aktardı:

“Salbaş 1927 doğumlu.Mehmet Ali (Hatıp hoca) Fatma Hanım (Salbaş’ın Kocanası) nın bir kız  6 erkek çocuklarından birisidir.

Askere gider gelir.Amca İbrahim Develi (Develi Emmi ) ve Fadime  Hanım( Salbaş’ın Suna Nenesi)nin kızı Elife Hanımla evlenir.

Okuma yazmayı askerde öğrenir.

İlk seçimde Salbaş köyüne muhtar olur.1960 ihtilalinde silahına el konulmayan pek nadir kişilerden biridir.

Salbaş’a İlk okulun,Tarım Kredi Kooperatifinin,Toprak Mahsulleri Ofisinin,Pamuk Tarım Satış Kooperatifi (Çukobirlik) nin yapılmasına,elektriğin gelmesine vesile olur.Muhtarlık hizmetinin yanında bu kurumlarda da akif görev alır. Varlıklı biri değildi ama yaşıtları ve büyükleri ona ”muhtar” veya ”Yusuf ağa” diye hitap ederken, küçükler “Muhtar Emmi” derdi.

Merhum Yusuf DEVELİ Karaisalı’nın genelinde tanınan, sevilen  ve Karaisalı politikasında etkin bir isimdi.

Kuzgun köyünden İzzet Ağa’nın Ankara’da Diş Hekimliği Fakültesinde okuyan  oğlu Veli Hikmet Tapış için merhum senatör Mehmet ÜNALDI’ya telefon ederek ilgi ve bilgisini isteyecek kadar samimi siyasi dostluk kuran, yeni aldığı kol saatini ”Ne güzel saatin var muhtar emmi” diyen o zaman küçük bir çocuk olan Alaadin Özdemir’e  ”Al senin olsun” diyerek çıkarıp veren, ”Pamuk çuvalımız yok” diyen Adil KOÇ’un tarlasına kadar hararları sırtına alıp götüren bir gönül adamı.

Bir  yerel seçimde  Adalet Partisinden il Genel Meclis Üyeliği teklif edilir, ”Ben olmayayım Çatalan’dan Celal ağa (Merhum Celal Öğüt) olsun”der ve feragat eder. Yıllar sonra  Oğul Davut  Develi  1983 yılında DYP’de kurucu üye olarak aktif siyasetin içindedir.Merhum her iki Babanın oğulları Davut Develi ve Durmuş Öğüt aynı siyasi partide birlikte siyaset yaparlar babaları gibi.

Merhum Yusuf DEVELİ ,1970 yılında Ankara’da yapılan Adalet Partisi Genel kuruluna  delege olarak  katılmış, Ankara dönüşünde Aksaray civarında meydana gelen bir trafik kazasında, ilçemiz köşe taşlarından merhum Mustafa İzgi, Adana’nın tanınmış ailelerinden biri olan merhum Musa Bayboğan gibi isimlerle birlikte vefaat etmişlerdir. Cenazesi bir nüfus sayımından dolayı sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen Bakanların, senatörlerin, milletvekilerinin, genel müdürlerin hazır olduğu ve yoğun bir halk kitlesinin katılımıyla Salbaş kabristanına defnedilmiştir.

5 kız 3 erkek çocuk babasıydı. Çocukların hiç biri evli değildi. Büyük oğlu henüz 15 yaşında ki Bahattin DEVELİ’dir. Emeklilik yok,uzun bir süre muhtarlık yapmasına rağmen geriye bıraktığı ahım şahım bir mirasta yoktur

Bakanlardan birinin  o andaki Çukobirlik genel müdürüne talimatıyla Bahattin DEVELİ Çukobirlik’te işe başlatılır,

ailenin geçimi sağlansın diye.

Yıllar sonra Bahattin DEVELİ emekli olur,ticarete atılır ve onun girişimleri neticesinde Salbaş Köyü  Beldeye dönüşür. 1999 mahalli seçimlerinde Salbaş’ın ilk Belediye  Başkanı  seçilir ve iki dönem görev yapar.Yasayla belde belediyeleri iptal olur. Dolayısıyla Salbaş’ın ilk ve son Belediye  Başkanı  Bahattin DEVELİ olarak tarihe geçer.

Merhum Yusuf DEVELİ, hizmetleriyle,mütevazi kişiliği ve güler yüzüyle anılmaya hep devam etmektedir.

1,384 total views, 2 views today

Bir cevap yazın