Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı

Vatandaşlar, internetten “Kapalı mekanlar ne zaman açılacak? Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorularını aratmaya başladı. Öte yandan CNN Türk Ankara temsilcisi Dicle Canova normalle süreci ve 4 aşamasını değerlendirerek, “Bayram boyunca 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması olabilir” dedi.

CNN Türk Ankara temsilcisi Dicle Canova normalle süreci ve 4 aşamasını canlı yayında değerlendirdi. Normalleşme konusunun bayramdan sonraya kaldığını ifade eden Canova, “Normalleşme konusu bayramdan sonraya kaldı gibi görünüyor. Mayıs ayı boyunca da sıkı tedbirler devam edecek gibi duruyor. Restoranların, AVM’lerin, kuaförlerin, berberlerin yeniden açılması ve çok ciddi kurallar konarak gündeme geldi. Ama henüz erken deniyor şu aşamada. Haftalık veya 15 günlük verilere bakılarak yani virüsün kuluçka süresi üzerinden hareket ediliyor” dedi.

KAPALI MEKANLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Normal hayata geçiş aşaması için bayramdan sonra ilk adımların atılacağını belirten Dicle Canova,  “Vaka sayısındaki düşüş, ölüm oranlarındaki azalma, yoğun bakım sürecinden hastaların çıkması önemli gelişmeler. Sağlık bakanı da zirve noktasını da gördük dedi. Ama hala ortasındayız meselenin yani rahat ola geçecek bir vaziyetimiz yok. Dolayısı ile mayıs ayı boyunca sıkı tedbirlerin sürmesini bekliyoruz ve mayıs boyunca bu normalleşme çalışmaları devam edecek. Bayramdan sonra belki ilk adımları göreceğiz” şeklinde konuştu.

BAYRAMDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Ramazan’da Bayramı’nda birçok vatandaşın merak ettiği soruya da yanıt veren Canova, “Ramazan ayında çok hareketlendi çarşı-pazar. Sosyal mesafe unutulmaya, maske takmayanlar artmaya başlandı. İftar sahur arası hareketlilik devam ediyor. Aileler arası karşılıklı ziyaretlerin sürdüğü yönünde tespitler var. AK Parti MYK toplantısında gündeme geldi. Acaba ‘Akşam-sahur arası bir kısıtlama olur mu?’ diye. Cumhurbaşkanı ‘Şu an gündemimizde yok. Pazartesi değerlendiririz’ dedi. Yine Ramazan’a ilişkin yeni önlemler açıklanabilir. Peki, nasıl bir bayram geçireceğiz? Bunun için 18 Mayıs’taki kabineyi bekleyeceğiz. Oradan bayrama dönük açıklamalar çıkabilir. Bayram boyunca 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması olabilir” ifadelerini kullandı.

1,478 total views, 1 views today

Bir cevap yazın