Eski Bürokrat Hayrullah Arslanoğlu’ndan İYİ Parti analizi

Güven ÖZGÜL/ADANA, (SHA)-

Emekli Eski Bürokrat Hayrullah Arslanoğlu, İYİ Parti Adana İl Başkanlığı’nın 2’nci olağan kongresinde edindiği gözlemleri kaleme aldı.

Arslanoğlu, geçtiğimiz pazar günü yapılan kongrede Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın kürsüye çıkarak yaptığı konuşmada İYİ Parti ile ilgili beyanlarını doğru bulmadığını ifade etti.

Arslanoğlu’nun açıklamasındaki satır başları şöyle:

SİYASETEN ÇOK YANLIŞ BİR BEYAN

“İYİ PARTİ 2. Olağan Adana İl Kongresinde bir konuşma yapan CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı, Milletvekili Sayın Metanet Çulhaoğlu’nun, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlıklarınin kazanılmasında, İYİ PARTİ’nin katkısından söz edip, yönetime daha aktif katılmalarının sağlanması gereğini hatırlatmak amacıyla ”alacaklıyız” demiş olmasına, nezaketen davet edildiği kürsüden ”15 milletvekili vermeseydik alacaklı olmazdınız” diye cevap vermesi, kanaatimce çok büyük bir hesap hatası ve siyaseten çok yanlış bir beyandır. İlginçtir İYİ PARTİ delegelerinin bir bölümünden bu yanlış beyan alkış almıştır.”

İYİ PARTİ FAKTÖRÜ

“CHP’nin 15 milletvekili vererek İYİ PARTİ’nin seçimlere katılmasını sağlamak, CHP’ye, İYİ PARTİ ile ittifak yapmış olarak seçimlere girmek suretiyle, Türk Milliyetçilerinin verdiği oylarla, genel seçimlerde aldığı oy oranıyla orantılı olmayan sayıda milletvekili kazandırmıştır. İYİ PARTİ, aldığı % 10 oy ile 40 milletvekili çıkarabilmişken, CHP, 3,5 katından fazla olan 149 milletvekilini, aldığı % 22.6 oy ile acaba nasıl çıkardığını hiç düşünüyorlar mı? Ben söyleyeyim İYİ PARTİ’ye verilen oylar, İYİ PARTİ’ye milletvekili çıkarabilecek sayıya ulaşmayınca, doğrudan ittifak ortağı CHP oylarına eklenmesi sonucunda, CHP, % 22.6 ile alabilecekleri milletvekili sayısından en az 45-50 milletvekili daha fazla çıkarmıştır.”

İYİ PARTİLİ SEÇMEN OLUP BİTENİ SESSİZCE İZLEMEKTEDİR

“Yerel seçimlerde de sonucu çok büyük ölçüde İYİ PARTİ seçmeni belirlemiştir. En iyi örnek CHP’nin en güçlü olduğu Çukurova ilçesidir. CHP’nin bu ilçede % 40 oyu vardır. Aday çıkarmayan HDP’nin de % 2 civarında oyunu da eklesek % 42 eder. İkili sistemde % 50’yi bir oy geçen seçimi kazanır. İYİ PARTİ’nin bu ilçedeki oyu yaklaşık % 18’dir ve Millet İttifakının CHP’li adayı %58 ile seçimi kazanmıştır. İYİ PARTİ seçmeninin sadece yarısının oy rengi değiştiğinde bile CHP adayı, Çukurova’yı bile kazanamaz.
Hesabın ve icraatın buna göre yapılması lazımdır. İYİ PARTİ’nin Türk Milliyetçisi seçmeni eğitimlidir ve olup biteni sessizce izlemektedir.”

1,431 total views, 1 views today

“Eski Bürokrat Hayrullah Arslanoğlu’ndan İYİ Parti analizi” üzerine 1 yorum.

  1. Değerli büyüğümüz sn. Hayrullah Arslanoğlu bir çok alanda bilgi ve birikim sahibi olmakla birlikte, her alan ve düşünceye analitik yaklaşım ile değerlendiren ve bu anlam da sarf ettiği her kelime ve cümlenin itina ile değerlendirilip dersler çıkarılmalıdır.
    Kendilerine kıymetli düşünceleri için bir kez daha teşekkür eder, değerli ellerinden öperim.

Bir cevap yazın