Salbaşlı kadınlar badminton ile tanıştı

Güven ÖZGÜL/ADANA, (DHA)-

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Badminton Federasyonu’nun birlikte yürüttüğü “Köy Halk Badminton” projesi kapsamında Adana’nın Çukurova ilçesinde köylü kadınlar badmintonla tanıştı.

Çukurova ilçesine bağlı Salbaş Mahallesi’nde hayata geçirelen proye ile köy kadınlarının pandemi sürecinde sporla iç içe olması hedeflendi.

Yöresel giyim tarzları şalvarlarla oyun alanına gelen 20 Kadın burda bir süre kendi aralarında maç yaparak gönüllerince eğlendi.

Türkiye Badminton Adana İl Temsilcisi Ceyhun Öktem, burada yaptığı açıklamada, amaçlarının köydeki kadınlara badminton sporunu sevdirmek olduğunu belirterek, “Burdaki kadınlarımızın performansı umduğumdan daha iyi çıktı. 1 yıl içinde müsabık duruma gelirler ve resmi müsabakarda boy gösterebilirler. Bu spora oldukça yatkınlar inşallah bu sporu burda yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

Salbaş’ta “Badminton Köy Halkı” projesine ev sahipliği yapan Salbaş Şehit Zeki Kütük Ortaokulu Müdürü Ahmet Erol da hayata geçirilen etkinlikten dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, “Aslında ben bu sporun aktif olarak içerisindeyim okullarda beden eğitimi öğretmenliği yaptığım sırada çok iyi derecelerimiz mevcut. Burda da Salbaş Halkına bu pandemide koronadan dolayı sağlıklı yaşam, insanın kendini daha iyi hissetmesi adına bu proje hayata geçirildi. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen mahalle muhtarlarımıza ve köy halkımıza çok teşekkür ediyorum. Türkiye Badminton Federasyonu’na, il temsilcimiz Ceyhun beye ve Beden eğitimi öğretmenimiz Yasin Uslu hocama da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Beden Eğitimi Öğretmeni Yasin Uslu ise, derslerde öğrencilerle oynadıkları badmintonu, şimdi onların anne ve babaları ile oynamanın sevincini dile getirdi. Uslu, “İlk bu topu ve raketi okulumuza getirdiğimde bu nasıl bir oyun diye tepkiler veriyorlardı. Şimdi bu öğrencilerimiz okullar arası turnuvalarda önemli başarılar elde ediyor. Bugün de onların anne ve babaları ile burada bu oyunu oynadık. Köy halkımıza bu sporuda öğreteceğim için çok mutluyum” ifadelerine yer verdi.

55 yaşında badminton sporu ile tanışan ve Avrupa ile Balkan şampiyonluğu bulunan Ali Dereli de burdaki kadınların badminton sporuna gösterdikleri ilgiden dolayı mutlu olduğu söyledi.

Badminton sporu ile ilk kez karşılaştığını söyleyen Fadime Kürkçü, “Yetkililerimizin böyle bir proje ile kadınları düşünmeleri çok mutlu etti bizleri, evde oturup paslanmaktansa badminton oynayıp spor yapmak daha iyi olur bizler için. Badmintonu çok sevdim rakiplerimi bekliyorum” dedi.

Badminton sporunun çok keyifli olduğunu söyleyen Emine Meclis ise, “Böyle bir proje ile bizlere katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim. Çok güzel bir spor dalı. Hiç zorluk çekmedim gayet kolaydı. Köy kadınları olarak artık sürekli oynayacağız” şeklinde konuştu.

729 total views, 1 views today

Bir cevap yazın