Salbaş ve Karaisalı’da Corana virüsü endişesi

Güven ÖZGÜL/KARAİSALI, (SHA)-

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs dünyayı etkisi altına almış durumda. Türkiye’de de kendini gösteren virüs nedeniyle 4 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Türkiye’de ilk corana virüs görüldü” demesinin ardından yurtta koruyucu tedbirler alınmaya başlandı.

SALBAŞ VE KARAİSALI’DA CORANA VİRÜS ENDİŞESİ

Sağlık Bakanlığı’nın “koruyucu tedbirler alınmalı” açıklaması’nın ardından Salbaş ve Karaisalı’daki bazı vatandaşlar Corana Virüs endişesinden dolayı tokalaşmayı kestiği ve bir metre uzakta duracak şekilde birbirlerine mesafe koydukları gözlendi.

Corona Virüsü Nedir?

2019 yeni coronavirüsü (2019-nCoV), insanlarda solunum yolu hastalıklarına neden olan ve kişiden kişiye yayılabilen yeni bir virüstür. Bu virüs ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde meydana gelen bir salgının araştırılması sırasında tespit edilmiştir.

Türkiye’de Yaşayanlara Corona Virüsü Bulaşabilir Mi?

Corona virüsü (2019-nCoV) kişiden kişiye yayılabilir izlenimi oluşturmaktadır, fakat bunun ne kadar kolaylıkla gerçekleştiği henüz tam net değildir. Ülkemizde kişiden kişiye yayılma durumu henüz tespit edilmemiştir, ancak bir dereceye kadar ortaya çıkması muhtemeldir. Şu anda bu virüs ülkemizde yayılmamaktadır, bu yüzden Türkiye’de birisinin bu virüse yakalanma olasılığı çok düşüktür. Şu anda, en yüksek enfeksiyon riski Wuhan’daki insanlar veya Wuhan’a ve Çin’in diğer bölgelerine seyahat etmiş insanları kapsamaktadır. Sağlık Bakanlığı durumu yakından izlemeye devam etmektedir.

Corona Virüsü (2019-nCoV) Nasıl Yayılır?

Virüsün kesin yayılma şekli tam olarak bilinmemektedir. Benzer corona virüslerde (MERS ve SARS) kişiden kişiye yayılmanın, enfekte bir kişinin öksürdüğü veya hapşırdığı zaman üretilen solunum damlacıkları ile meydana geldiği düşünülür, bu da grip ve solunum yolu hastalıklarına neden olan diğer virüslere benzer. Bir kişi, üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunduğunda ve sonra kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunduğunda da bir miktar yayılma olabilir. SARS ve MERS’ın insanlar arasında yayılması genellikle yakın temaslar sebebiyle meydana gelmiştir. Corona virüsü (2019-nCoV) hakkında öğrenilecek çok şey mevcuttur ve araştırmalar devam etmektedir.

Corona Virüsün (2019-nCoV) Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü (2019-nCoV) taşıyan hastaların hafif ve şiddetli solunum yolu rahatsızlıkları olduğu belirtilmiştir:

Ateş

Öksürük

Nefes darlığı

Kendimi Corona Virüsünden Nasıl Korurum?

Bu virüs şu anda Türkiye’de yayılmamaktadır, ancak enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit günlük önleyici eylemler mevcuttur.
Bunlar arasında;

Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.

Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.

Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.

Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.

Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.

Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Corona Virüsün Aşısı Var Mı?

Hali hazırda 2019-nCoV’dan korunmak için bir aşı bulunmamaktadır. Enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır.

Corana Virüsünün Tedavisi Var Mı?

2019-nCoV için spesifik bir antiviral tedavi henüz mevcut değildir. 2019-nCov bulaşmış olan kişiler semptomları hafifletmek için tıbbi yardım talep edebilir.

2,993 total views, 1 views today

Bir cevap yazın