Oğuz Adem Selçuk: “Çeceli yanlış bir ifade, biz Karaisalılıyız”

ADANA’nın Karaisalı ilçesinin isminin “Çeceli” olarak anılmasının yanlış olduğunu ifade eden Araştırmacı Yazar Oğuz Adem Selçuk, “Çeceli, bugünkü Karaisalı ilçe merkezinin bulunduğu yerdeki ve 1700’lü yıllarda adı geçen eski bir köyün adıdır” dedi.

Birçok kitabı bulunan ve Karaisalı’nın Etekli köyünden olan Oğuz Adem Selçuk, “İlçemizde yaşayan ya da Karaisalılı olup başka kent ve kasabalarda hayatını devam ettiren bazı hemşehrilerimiz, memleketlerini ifade ederken “Çecelidenim” veya “Çeceliliyim” söylemini kullanıyorlar. Bu ifade şekli yanlıştır. Çeceli, bugünkü Karaisalı ilçe merkezinin bulunduğu yerdeki ve 1700’lü yıllarda adı geçen eski bir köyün adıdır” dedi.

Selçuk, şöyle devam etti:

“1860’lı yıllarda kaleme alınan ve Menemenci Derebeyliği’nin Karaisalı coğrafyasındaki yaşantılarını anlatan ve çok özgün bir kitap olan “Menemencioğulları Tarihi” adlı kitapta Çeceli şöyle anlatılmaktadır; “biz Çeceli karyesine (köyüne) geldiğimizde dört-beş ev vardı. İlk beyimiz Kör Boybeyi burada vefat etti ve mezarı Çeceli Camisi’nin kıble penceresi önüne kazıldı.” Bu hatırattan anlıyoruz ki, o tarihlerde Çeceli bir köydür. Öte yandan 1572 Tarihli Osmanlı Sicil kaydında Adana vilayetinin dokuz livası bulunduğunu ve bu livalardan birinin adının da Hacılı yerleşkesi olduğunu görüyoruz. Liva, Osmanlı yönetim sisteminde bugünkü ilçe diyebileceğimiz anlamında vilayet ile kasaba arasında bir yerleşim yeridir. 1500’lü yıllarda kayıtlarda Hacılı adı geçerken Çeceli adına hiç rastlanmıyor. O tarihlerde çok küçük bir köydür. Hacılı ise, bir yönetim merkezidir ve devlet birimleri Hacılı’da bulunmaktadır.”

Oğuz Adem Selçuk, “Karaisalılı hemşehrilerimizin, kendilerini ifade ederken Çeceli yerine Karaisalı adını kullanmalarının doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü bilgiler, bize kendimizi böyle ifade etmemiz gerektiğini söylemektedir. Ben, sosyal medyada halen bazı hemşehrilerimizin Karaisalı yerine -belki nostaljik bir hatıra olarak- Çeceli adını kullandıklarını görüyorum. Bu ifade yanlıştır. Biz, Karaisalılıyız.”

511 total views, 1 views today

Bir cevap yazın