Milli güreşçi Karaisalı Belediyesi’ne açtığı ‘altın kemer’ davasını kazandı

Güven ÖZGÜL/KARAİSALI,(Adana),(DHA)-

ADANA’da geleneksel Karakucak Güreşleri’ni 3 kez üst üste kazanan pehlivan İbrahim Bölükbaşı, 910 gramlık 24 ayar altın kemerin kendisine verilmediği gerekçesiyle Karaisalı İlçe Belediyesi’ne açtığı davayı kazandı.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Karaisalı Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği Kızıldağ Karakucak Güreşleri için 2018 yılında 910 gram 24 ayar altın kemer aldı. Kemer, dönemin Spor Hizmetleri Şube Müdürü Kadir Gül, Daire Başkanı Halil Hızlısoy ve Karaisalı Belediye Başkanı Sadettin Aslan’ın imzalarıyla şampiyon pehlivana verilmek üzere Karaisalı Belediyesi’ne teslim edildi.

3 KEZ ÜST ÜSTE ŞAMPİYON OLDU

2018 ve 2019 yıllarında yapılan Kızıldağ Karakucak Güreşleri’ni pehlivanlardan İbrahim Bölükbaşı kazandı. Güreşler, 2020 yılında ise koronavirüsü salgını nedeniyle yapılamadı. Bir yıllık aranın ardından geçen yıl düzenlenen Karakucak Güreşleri’ni yine İbrahim Bölükbaşı kazandı. Kurallar gereği üst üste 3 yıl boyunca şampiyon olan pehlivanın daimi sahibi olduğu kemer, pandemi nedeniyle müsabakalara bir yıl ara verildiği gerekçesiyle İbrahim Bölükbaşı’na verilmedi. Milli sporcu ise belediyeye dava açtı. Mahkeme altın kemerin Bölükbaşı’na verilmesine hükmetti.

Davanın görüldüğü Karaisalı Asliye Hukuk Mahkemesi’nin bilirkişi raporu sonuçlandı. Mahkeme milli güreşçi İbrahim Bölükbaşı’nı haklı bularak altın kemerin verilmesine hükmetti.

Kemerin değerinin 2 milyon liranın üzerinde olduğunu söyleyen Bölükbaşı, Belediye’nin kendisine ilçenin Hacımusalı köyünde bulunan değeri olmayan bir tarlayı göstererek uzlaşma yoluna gitmek istediğini ancak bu teklifi kabul etmediğini dile getirdi.

Bölükbaşı’nın avukatı Zübeyd Aydın ise belediyenin bir dairesini haczettiklerini ifade etti. Avukat Aydın, “Ancak bizden önce Belediye 23 kez haciz edilmiş. Biz şuanda 23’üncü sıradayız ve bekliyoruz” diye konuştu.

Karaisalı Belediyesi’nin ise konuyu istinafa taşıdığı öğrenilirken, Bölükbaşı’nın avukatı Zübeyd Aydın ise, farklı bir karar çıkmasının mümkün olmadığını ifade etti.

“KARAİSALI BELEDİYESİ KEMERİ VERMEK İSTEMİYOR”

Demirören Haber Ajansı Muhabiri Güven Özgül’e konuşan Bölükbaşı ve Aydın, “Karaisalı Belediyesi işi uzatarak altın kemeri vermek istemiyor. Kamu malını haciz ettirerek tüm yükü kendi üzerinden atmak istiyor. Şehir merkezinde bulunan bir dairesine haciz işlemi yaptırdık. Dağ başında değeri beş kuruş etmeyen bir tarla teklif ettiler ama kabul etmedik. Nihai karar için davayı istinafa taşıdılar ama kararın değişeceğini düşünmüyoruz. Beklemedeyiz, bu işin ucunu bırakmayacağız” dedi.

FEDERASYON VERİLMESİ YÖNÜNDE GÖRÜŞ BİLDİRMİŞTİ

Maddi değeri 2 milyon lirayı bulan kemerin kendisine verilmesi için Karaisalı Belediyesi’ne talepte bulunan Bölükbaşı, olumsuz yanıt alınca Türkiye Güreş Federasyonu’na başvurmuş, Federasyon, altın kemerin pehlivan İbrahim Bölükbaşı’na teslim edilmesi yönünde görüş bildirmişti.

831 total views, 1 views today

Bir cevap yazın