Kıraathaneler’in açılacağı tarih belli oldu!

Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, alınan yeni kararları duyurdu.
İşte o açıklamalar…

“FEDAKARLIKLARINIZ BOŞA GİTMİYOR”

81 il ve 922 ilçede valilerimiz, kaymakamlarımız, emniyet ve jandarma teşkilatlarımız tarafından tedbirler yürütüldü. 8 milyon 65 yaş üstü vatandaşımız, 25 milyondan fazla 20 yaş altında gençlerimizin her türlü ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından karşılandı. 6 milyon 240 bin üzerinde talebe cevap verdi. Halkımız yaptığı hiçbir fedakârlığın boşa gitmediğinden emin olsun. Allah’ın izni, milletimizin gayreti, devletimizin katkısıyla kayıplarımızın hepsini kısa sürede ziyadesiyle geri alacağımızdan en küçük şüphemiz yoktur.

“4,5 MİLYONUN İSTİHDAMINI DESTEKLEDİK”

Alınan tedbirler sebebiyle işine ara verdiği, geliri azaldığı için sıkıntı çeken vatandaşlarımız olmuştur. Devletin tüm imkanlarını bu vatandaşlarımızın hizmetine sunarak zor zamanda yanlarında olduğunu gösterdik. 4,5 milyon vatandaşımızın istihdamını kısa çalışma ödeneği, asgari ücret ve nakit desteği gibi yöntemlerle destekledik. Vergi ve sigorta primi ertelemeleri ve daha çok yöntemle büyüklü, küçüklü tüm işletmelerimizin ayakta kalmasını temin ettik.

“HASTALIĞI KONTROL ATINDA TUTUYORUZ”

Aldığımız tedbirler sayesinde, yeni hasta sayımız ile solunum cihazına bağlı hasta sayımız sürekli azalıyor. Hastalığı kontrol altında tutuyoruz. Hastalığın tedavisinde ihtiyaç olan ilaçların ve solunum cihazlarının üretiminde de ciddi mesafe kaydettik.

“SEYAHAT SINIRLAMASI 1 HAZİRAN’DA KALKIYOR”

Şehirlerarası seyahat sınırlaması, 1 Haziran’dan itibaren tamamiyle kaldırılmıştır. Gelişmeleri takip ederek olumsuz bir durum görmemiz halinde, bazı illerimiz için bu kısıtlamayı tekrar getirebiliriz.

“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KISMEN SÜRECEK”

Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı, 1 Haziran’da açılacak. Kronik hastalığı olan kamu personelinin durumu değerlendirilecek.

Sokağa çıkma sınırlamasının bir kısmını sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri istisna olması uygulaması devam ediyor.

“20 YAŞ’I 18’E İNDİRDİYORUZ”

20 yaş altı yasağını, 18 yaşa indiriyoruz, Çarşamba ve Cuma günleri sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacaklar.

“KAFE, RESTORAN, KIRAATHANELER AÇILIYOR”

Önümüzdeki Pazartesi, 1 Haziran, restoran, kafe, pastane, kıraathane, dernek lokali, kaplıcalar gibi işletmeler, saat 22’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı yapan yerler bu kapsamın dışındadır.

“PLAJLAR, MİLLİ PARKLAR AÇILIYOR”

Plajlar, milli parklar ve bahçeler, belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri de 1 Haziran’da açılıyor.

“SPOR TESİSLERİ 24’E KADAR HİZMET VERECEK”

Hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili kısıtlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleri, gece 24’e kadar hizmet verebilecektir.

1,088 total views, 1 views today

Bir cevap yazın