Bozcalar ve Küçükçınar afet bölgesi ilan edildi!

Geçtiğimiz aylarda Çukurova ilçesine bağlı Bozcalar ve Küçükçınar köylerinde çıkan yangın nedeniyle bu iki köy afet bölgesi ilan edildi.

Adana Valiliği, yaptığı yazılı basın açıklamasında konuyla ilgili şunları bildirdi:

İlimizde 28/07/2021 – 07/08/2021 tarih aralığında farklı mevkilerde ormanlık alanlarda meydana gelen yangın afeti nedeniyle, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının 23.08.2021 tarih ve 123311 sayılı Olur’u ile;

– Aladağ İlçesi’nin Boztahta ve Topallı Mahalleleri,
– Çukurova İlçesi’nin (Karaisalı Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanında bulunan) Bozcalar
ve Küçükçınar Mahalleleri,
– İmamoğlu İlçesi’nin Otluk, Camili, Üçtepe, Hacıhasanlı, Sayca ve Alaybeyi Mahalleleri,
– Kozan İlçesi’nin Akarca, Gökgöz, Kızlarsekisi ve Samanlı Mahalleleri,
– Sarıçam İlçesi’nin Gökbuket, Yarımca, Buruk ve Cihadiye Mahalleleri,
– Yüreğir İlçesi’nin Belören Mahallesi,
“Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” olarak kabul edilmiştir.

Afet bölgesinde yaşayanlara hangi imkanlar sağlanır?

Bütün sağlık hizmetleri, o bölgedeki herkese ücretsiz verilir. Devlet hastanelerinin yanı sıra, askeri hastanelerde ve özel hastanelerde bulunan hastalara da ücretsiz bakılır.

Bölgedeki ordu birlikleri, kendilerinden istenecek yardımları yapmakla zorunlu tutulur.

Yapılardaki hasarı tespit etmek için, gerekirse bütün illerden teknik heyetler görevlendirilir. Bunun için ilgili bakanlıklar, hükümet tarafından bölgede görevlendirilir.

Bölgedeki yurttaşlar, devletin ilgili birimleri tarafından bilgilendirilir ve bilinçlendirilir.

Kamu personellerine düzenli bir şekilde yolluk, harcırah, avans ödenir.

Bölgedeki her bir ailenin ve her bir bireyin psikolojik ve sosyolojik tedavisi için sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar görevlendirilir.

Tüm maddi kayıplar devlet tarafından ödenir. Binaların yıktırılması ya da boşaltılması gereken hallerde bu durum mal sahibine bildirilir. (Mal sahibinin bu karara üç gün içinde itiraz etme hakkı bulunabilir.)

Bütün binalar ve yapılar için ayrı ayrı hasar tespit raporu düzenlenir. Hazırlanan hasar tespit raporlarına 30 günlük itiraz hakkı bulunur. Hasar görmüş binaların tamiri yapılıncaya kadar içine girilmesine izin verilmez. Evleri yıkılmış veya zarar görmüş yurttaşlara yeni ev tahsis edilir. Esnaflar için bütün bankalarda faizsiz kredi imkanı sağlanır.

Bütün şirketlerin, esnafların ve ya kişilerin devlet birimlerine ve bankalara olan borçları silinir veya borç süresi uzatılır. Bir yıl içinde tamir ettirilmeyen binalar yıkılır. Afet bölgelerinde fen kurullarınca tehlikeli görülen yerler yapı ve ikamet için yasaklanır. İmar planının değiştirilmesi gereken yerlerde, planlar 5 ay içinde yaptırılır. İzin verilen geçici baraka inşaatının 1 yıl içinde yıkılması zorunlu olur. Afetzedelerin taşınmasını gerektirecek durumlarda, bütün giderler bakanlık tarafından karşılanır.

Eğitimi aksayan öğrencilere ek sınav imkanı sağlanır ve merkezi sınavlarda (YGS-LYS,SBS, ALES gibi) öğrencilere ek puan verilir.

1,102 total views, 1 views today

Bir cevap yazın