14 yıldır muhtarlık yapıyordu! Mazbatası elinden alındı

ADANA’nın Karaisalı ve Çukurova ilçesinde okur yazarlığı olmadığı öne sürülen muhtarlar olduğu iddia edildi.

İddiaya gore bölgede muhtarlık yapan isimlerin okuma yazma yeterliliğine sahip olmadı ortaya çıktı. Şikâyet üzerine incelemeye alınan muhtarların mazbata ve mühürlerine el konulduğu ileri sürülürken, seçim takvimi nedeniyle geçici olarak birinci azaların görevlendirildiği ifade edildi.

EMSAL KARARLAR

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Narlı köyünde 14 yıldır muhtarlık görevini yürüten Abdussemed Akkaya’nın okuryazar olmadığı belirlenince mazbatası elinden alındı.

14 yıldır Narlı köyü muhtarlığı görevini yürüten Abdussemed Akkaya (49) hakkında eğitimsiz olduğu gerekçesiyle Midyat İlçe Seçim Kurulu’na şikayette bulunuldu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce oluşturulan bilirkişi, köy muhtarının okuma yazma bilmediği yönünde karar verdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bunun üzerine Akkaya’nın, okuryazar koşuluna sahip olmadığı ve seçildiği tarihte seçilme yeterliliğini taşımadığı gerekçesiyle mazbatasını iptal etti.

Muhtarsız kalan Narlı köyü için yeniden
seçim yapılmasına karar verildi.

Görevden alınan 14 yılık muhtar Abdussemed Akkaya ise, haksızlığa uğradığını iddia ederek, “Köy halkı teveccüh göstererek beni 3 dönemdir destekliyor. Köyde seçimlere hep tek aday olarak girdim. Gerçekleştirilen seçimlerde de 269 oy alarak tekrar seçildim. Muhtarlığım sırasında işimi hiç aksatmadım. Kimse benden bugüne kadar şikâyetçi olmadı. Okuma yazma biliyorum, ama uzun cümlelerde bazen zorlanıyorum” dedi.

AYNI DURUM BOLU’DA DA YAŞANDI

Bolu’nun Gerede ilçesinde, tekrar edilen muhtarlık seçimini kazanan adayın okuma yazması olmadığı gerekçesiyle, muhtarlığı İlçe Seçim Kurulu tarafından iptal edildi. Muhtar, İl Seçim Kurulu’na itiraz etti.

İl Seçim Kurulu, okuma yazması var diyerek muhtar olabileceğini hükmetti. Bu kez de ikinci olan muhtar adayı durumu Ankara Yüksek Seçim Kurulu’na kadar taşıyarak hakkını aramaya devam etti. Şimdi en üst kuruldan çıkacak karar bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, olay Gerede’ye bağlı Yakakaya köyünde meydana geldi. Geçtiğimiz dönem muhtarlık yapan İbrahim Gürdağ’ın vefat etmesi nedeniyle yerel yönetimler seçimlerinde bu köyde tekrar muhtarlık seçimi yapıldı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından 3 adayın yarıştığı muhtarlık seçiminde Mustafa Yalçın 44, Eyüp Mirici 42, Mehmet Ali Uğurlu 14 oy alırken, 3 oy ise boş çıktı. Bu sonuçların ardından Mustafa Yalçın muhtar oldu ve mazbatasını aldı.

Ancak 2 oyla seçimi kaybeden Eyüp Mirici, muhtar seçilen Mustafa Yalçın’ın okuma yazması olmadığı iddiası üzerine İlçe Seçim Kurulu’na şikayet dilekçesi verdi. Gerede İlçe Seçim Kurulu muhtar seçilen Mustafa Yalçın’ı okuma yazma testine tabi tuttu.

Seçim kurulunda yapılan testte Yalçın’ın okuma yazma bilmediği anlaşılınca, muhtarlığı iptal edilerek, seçimde ikinci olan Eyüp Mirici’ye muhtarlık verildi.

Okuma yazma bilmediği gerekçesiyle muhtarlığı iptal edilen Mustafa Yalçın, bu kez Kenan Evren döneminde başlatılan okuma yazma seferberliğinde Akşam Sanat Okulu’ndan almış olduğu okuma yazma belgesiyle Bolu İl Seçim Kurulu’na itiraz etti.

İl Seçim Kurulu ise İlçe Seçim Kurulu’nun aksine muhtarlığın Mustafa Yalçın’da kalmasına karar verdi.

Seçimi kazanamasa da hukuki zeminde hakkını aramaya devam eden Eyüp Mirici, bu kez de Ankara Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na itirazda bulundu.

Halen belirsizliğini koruyan muhtarlık seçimi adeta yılan hikayesine döndü. Köy halkı ise yeni muhtarlarının kim olacağını meraklı gözlerle beklemeye başladı.

742 total views, 1 views today

Bir cevap yazın