Telefonun hayatımıza kattığı en büyük kolaylık(!)

Teknoloji çağındayız. ADSL denen hızlı veri akışını sağlayan sistem sanırım 2004 yılında icat oldu ve haberleşme o günden bu yana çok ilerledi. 3G,4,5G,5G derken daha da duracağı yok. Bakalım önümüzdeki yıllar bizlere ne gibi yenilikler getirecek.

Teknolojideki bu gelişim ile birlikte 1990’lı yıllardan önce her köye bir telefon bağlanmış ve köylerimizden haber almak bizler için büyük bir kolaylık ve mutluluk olmuştu.1995 sonrası ise telefon santrallerindeki gelişme sayesinde hemen hemen her evde bir telefon bulunması artık doğal bir hal almıştı. Karaisalı’mıza bağlı köyler de tek tek santrallere bağlanıyor, her tanıdığımız bir telefon numarasına sahip oluyor ve iletişim gün geçtikçe farklı bir yeniliği hayatımıza katıyordu. Ben de bu yeniliğin ve kolaylığın insanlar üzerinde bıraktığı etkileri gözlemlemek için gelen hastalarıma muayene sırasında sorular soruyor, onların bu teknolojik gelişmelere nasıl uyum sağladıklarını ve ne gibi kolaylıklar elde ettiklerini anlamaya gayret ediyordum. Yine bir gün orta yaşlarını biraz geçmiş köylü ablalarımızdan birini muayene ederken köylerine yeni telefon bağlandığını ve köyde hemen hemen herkesin evine telefon numarası aldığını öğrendim. Hayırlı olsun, güle güle kullanın ama söyle bakalım size ne gibi bir kolaylık sağladı diye sorduğumda, kendi penceresinden verdiği şu anlamı cevabı hiç unutmadım: Vallaha doktor bey ,çok iyi bir şey telefon ama var ya, ‘’BEZECİ ÇAĞIRMAYA BETER İYİ OLDU, ARTIK GÜN AĞARMADAN EV EV GEZİP KİMSEYİ ÇAĞIRMAYA GEREK BIRAKMADI,BANA SAĞLADIĞI EN BÜYÜK KOLAYLIK BU OLDU’’ demişti.

İşte hayatımıza giren her yenilik herkese farklı farklı kolaylıklar sağlıyor. Mesela ben, telefonun böyle bir kolaylık sağlayacağını hayatta düşünemezdim.
”Bezeci Çağırma”nın ne demek olduğunu ve zorluğunu bilmeyen okuyucularımız da bir zahmet büyüklerine soruversinler….

1,813 total views, 1 views today

“Telefonun hayatımıza kattığı en büyük kolaylık(!)” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın