Çukurova Belediyesi’nde gergin oturum: Soner Çetin sinir krizleri geçirdi

Çukurova Belediye Meclisi’nde ‘düşük bedelle arsa satışı’ tartışmasında AK Partili Üye Mustafa Aslan Deveci, CHP’li Üye Aziz Aslan’ın korumaları ve yakınlarının saldırısına uğradı.

Çukurova Belediye Meclisi haziran ayı olağan oturumunda arsa satışı için yetki istenmesiyle ilgili maddenin oylanması öncesinde gündem dışı söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Mustafa Aslan Deveci, ‘”Borçsuz belediye yönettiğiniz iddiasıyla ekranlarda konuşuyorsunuz ama düşük bedelle arsa satıyorsunuz. Borcunuz yoksa neden arsaları düşük bedelle yani Adana tabiriyle kelepir fiyata satıyorsunuz’” sözleri üzerine gerginlik çıktı.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, önce ‘’Tarih ver, ben her zaman 1 metre arsayı bile değerinin iki katına sattım’’ diye yanıt verdi. AK Partili Deveci’nin, ‘’Bu arasalar şahsınıza ait ya da atanızdan, babanızdan kalmış olsa bu fiyata satar mıydınız? Yüzüncüyıl Mahallesi Kireç Ocağı mevkiinde 3 bin metrekare arsayı 11 milyon 700 bin TL’den ihaleye çıkarıp 11 bin 850 TL’den satışa çıkarıyorsunuz. İmarlı arsa bu… Biz de bu memlekette yaşıyoruz. Varsa böyle bir yer gidip alalım’’ sözleri üzerine Çetin, ‘’Yazık ya bu kadar olmaz. Partine zarar veriyorsun. Böyle muhalefet yapılmaz’’ diye karşılık verdi.

Deveci’nin, ‘’Sözlerimi bitireyim yanıt veririsiniz’’ cevabı üzerine ise Çetin, ‘’Lan sen bağırmadan konuş. Ben sana söz vermiyorum. Bitir…Uzatma’’’ dedi.

Deveci ise ‘’Çukurova Devlet Hastanesi altındaki bin metrekarelik arsayı 2.5 milyon liraya sattınız. Bul bitişik parselden aynı pozisyondaki arsayı gidip 10 milyon liraya alalım. Hala burada arsa satışı için yetki istiyorsunuz’’ dedi.

CHP’Lİ ÜYENİN KORUMALARI VE YAKINLARI SALDIRDI 

Meclis toplantısı sonrasında ise CHP’li Meclis Üyesi Azizi Aslan’ın korumaları ve yakınları, AK Partili Deveci’ye fiziki saldırıda bulundu. Deveci, saldırı nedeniyle hastaneye kaldırıldı, darp raporu aldı ve şikayetçi oldu.

AK Parti Adana Milletvekilleri Abdullah Doğru ve Ahmet Zenbilci, sosyal medya hesaplarından kınama yayınladı ve olayın takipçisi olacakları mesajı verdi.

‘PLANLI VE TASARLANARAK YAPILDI’

Saldırıya uğrayan Deveci, ‘’Belediye Başkanı Soner Çetin’in gözünün önünde Aziz Aslan ve her toplantıya yanında getirdiği oğlu ve yakınları bana saldırdı. 6-7 kişiydiler. Şikayetçi oldum. Ortada kamera kaydı yok. Güvenlik kameraların fişini çekmişler ve saldırı ondan sonra gerçekleşti. Bu tamamen planlı ve tasarlanarak yapılmış bir olay. Ayrıca Başkan Soner Çetin arayıp bir geçmiş olsun bile demedi’’ dedi.

Çukurova Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Recep Özdemir ise olayın sıradan olmadığını, planlı şekilde tasarlandığını iddia etti. Özdemir, ’’Biz konuyu kapandı diye düşündük. Toplantı bitti ve çıkışta Aziz Aslan bize üst perdeden tehditkar şekilde konuşmaya başladı. Ne oluyor demeden yanındaki 6-7 kişi saldırdı’’ diye konuştu.

BAŞKAN YARDIMCISI: OLAY BÜYÜTÜLÜYOR

Çukurova Belediye Başkan Yardımcısı ve meclis üyesi İsmail Özgen, olayın gereksiz yere büyütüldüğünü söyledi. Normal bir tartışmanın abartıldığını savunan Özgen, ‘’Çok önemli bir şey yok’’ dedi. Özgen, Deveci’nin darp raporu aldığının hatırlatılması üzerine de , ‘’Hükümet olmanın getirdiği bir şey… Sıradan bir tartışma. Buradan siyasi bir şey çıkaramazlar’’ diye konuştu.

DAHA ÖNCE DE SİLAHLI SALDIRILAR YAŞANDI

2015 yılı Haziran ayında dönemin meclis üyesi Mehmet Esendemir, belediye önünde tabancayla ayağından vurulmuştu.

2018 Aralık ayında ise Çukurova ilçe Belediyesi’ne silahla giren bir kişi saldırı düzenlemiş ve Zabıta Müdürü Cengiz Aydoğdu ve Zabıta komiseri Habil Aykan hayatını kaybederken zabıta memuru Kemal Özdemir de yaralanmıştı.

Belediye binasına da daha önce iki kez silahla ateş edilmesi olayı yaşanmıştı.

866 total views, 1 views today

Bir cevap yazın