Sağlıkta tayin sistemi nasıl işliyor?

Mecburi hizmet yükümlülüğüm için ilk atamam Kahramanmaraş İli Afşin İlçesinde bizim Barakdağı Köyüne -hem coğrafi hem de ilçeye uzaklığı anlamında- çok benzeyen bir kasabaya yapılmıştı. Siyasi sebeplerle sağlık evi sağlık ocağına çevrilmiş ve içerisinde hiçbir donanım olmadan hizmete açılmış bir tesisti. Orda tam üç buçuk ay hiçbir hastayı görmeden geçen süreden sonra şu an Afşin Elbistan Termik Santralinin olduğu kasabaya geçici olarak görevlendirilmiş ve nispeten daha iyi şartlara kavuşmuştum. Ben de bir köyde doğup o kültürle yetiştiğim için kasaba sakinleri ile diyalog konusunda hiç zorluk çekmedim, bugün de görüştüğüm birçok dost edindim. Hemen uyum sağladık köylü ile birbirimize. 25 yıllık hekimlik tecrübesinden sonra şunu söyleyebilirim ki çoğu hasta aslında ilgi arıyor. Sağlık konusunda danışmanlık yapacak, anlayacağı dilde kendisine geri dönüş yaparak kendisini aydınlatacak bir bilirkişiye ihtiyacı var.
Yeni sağlık ocağımda yaklaşık 3 ay gibi bir süre geçmiş, yakın çevredeki hastalarımız ile iyi bir iletişim kurmuş, kurduğumuz iletişimin de etkisi ile pek çok hastayı evine memnun şekilde yollamıştım. Bir gün sağlık ocağımızın hemen yakınında oturan yaşlı bir teyze geldi. Yakın çevrede muayene ve ilaçlarımızda memnun olmuş köylülerin isimlerini tek tek saydıktan sonra ‘’bunlara hep denk gelmiş ilaçların, bir tek bana verdiğin ilaçlar denk gelmedi, bir beni iyi edemedin, zaten sen bir b.k bilsen şehrin gözü açıkları seni bizim köye yollar mı? Senin gibi acemi doktorları yolluyorlar bizim gibi köylere, azcık bir şeyler öğrenince hemen şehre alıyorlar’’ dedi yüzüme.
Teyzenin açısından bakınca en bilgili ve tecrübeli doktorlar şehirde oturuyorlar, bunların atamalarından sorumlu bir şehirli grup var ve yeterince tecrübe sahibi olduğuna inandıkları doktorları şehre tayin ediyorlar, acemileri ise köye yolluyorlardı, köylülerin üzerinde tecrübe edinsin diye.
Şaka bir yana ülkemizde özellikle kişi başına düşen uzman hekim konusunda sıkıntı var ve bu sıkıntı nüfusun yoğun olduğu yerlere öncelikli atamalar yapılarak çözülmeye çalışılıyor. Gönlümüz istiyor ki bizim ilçemizde de tüm branşlarda uzman hekimler görev yapsın. Ama sağlık hizmetleri planlayıcıları maalesef nüfus yoğunluğu gibi pek çok kriteri göz önünde bulundurarak ihtiyaçları gidermeye çalışıyorlar. Kim bilir belki bir gün bizim ilçemizde de istediğimiz tüm branşlarda hekimler sürekli olur. Haaa, bu arada ben de 24 yıldır Karaisalı’dayım, acemiliğim halen devam ediyor, emekli olana kadar da bitecek gibi değil…

1,153 total views, 2 views today

“Sağlıkta tayin sistemi nasıl işliyor?” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın